Ogród

Jakie kwiaty są trujące dla kota?

Każdy z nas lubi zieleń kwiatów doniczkowych. Nie dość, że pięknie wyglądają, to są jeszcze doskonałym uzupełnieniem dekoracji wnętrza. Jednak nie wszystkie kwiaty są odpowiednie na domowy parapet, jeśli masz w domu kota!

Kwiaty szkodliwe dla kota

Czy wiedziałeś, że istnieje wiele roślin doniczkowych, które mogą być trujące dla kotów, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność przy wyborze roślin do swojego domu, jeśli masz kota. Oto kilka przykładów roślin doniczkowych, które mogą być szkodliwe dla kotów:

Azalia (Azalea)

Zawiera ona trujące dla kotów substancje chemiczne, które mogą powodować biegunkę, wymioty i inne objawy. Jeśli kot zje nawet małą ilość tej rośliny, może dojść do zatrucia.

Fikus (Ficus)

Liście i owoce fikusa zawierają trujące dla kotów substancje chemiczne, które mogą powodować wymioty i biegunkę. Zjedzenie kawałka rośliny przez kota może doprowadzić do zatrucia.

Biedronka (Cyclamen)

Korzenie i liście biedronki zawierają trujące dla kotów substancje chemiczne, które mogą powodować wymioty, biegunkę i osłabienie. Jeśli kot zje nawet małą ilość tej rośliny, może dojść do zatrucia.

Liliowce (Hemerocallis)

Wszystkie części liliowców zawierają trujące dla kotów substancje chemiczne, które mogą powodować niepokój, biegunkę i utratę apetytu. Może dojść również do zatrucia.

Palma szpilkowa (Yucca)

Jeśli masz kota i planujesz uprawiać rośliny doniczkowe w swoim domu, upewnij się, że wybierasz rośliny, które są bezpieczne dla kotów. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub specjalistą od roślin doniczkowych.

Fatsja (Fatsia japonica)

Fatsja zawiera trujące substancje chemiczne, które mogą powodować podrażnienie skóry, biegunkę i wymioty u kotów.

Kaladium (Kaladium)

Kaladium zawiera również trujące dla kotów substancje chemiczne, które mogą powodować podrażnienie skóry i biegunkę. Jeśli kot zje nawet małą ilość tych roślin, może dojść do zatrucia. Dlatego ważne jest, aby trzymać fatsję i kaladium oraz pozostałe wymienione rośliny z dala od kotów i upewnić się, że koty nie mają dostępu do tych roślin. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jeden komentarz do “Jakie kwiaty są trujące dla kota?

  • No to chyba musze przestawić parę doniczek w domu. O niektórych gatunkach nie wiedziałam że szkodzą. Dzięki za info

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *