BudowaDom

Rodzaje pokryć dachowych

Pokrycia dachowe to materiały, które służą do pokrywania powierzchni dachu budynku. Służą one zabezpieczeniu przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, wiatr, a także przed promieniowaniem słonecznym. Pokrycia dachowe różnią się między sobą kształtem, rozmiarem, kolorem, trwałością, a także ceną. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak blacha, dachówka ceramiczna, gont bitumiczny, papa, eternit, płyty faliste, czy też zielone dachy.

Blachodachówka

Blachodachówka to pokrycie dachowe wykonane z blachy. Może być ona wykonana z różnych rodzajów blachy, takich jak blacha ocynkowana, blacha stalowa lub blacha miedziana. Blachodachówki są bardzo trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, a także na korozję.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna to pokrycie dachowe wykonane z glinianej lub innej ceramiki. Dachówki ceramiczne są bardzo trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i na ogień.

Dachówka betonowa

Dachówka betonowa to pokrycie dachowe wykonane z betonu. Dachówki betonowe są bardzo trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i na ogień. W przeciwieństwie do ceramicznych i glinianych, są one bardziej masywne i cięższe.

Strzechy

Strzechy to pokrycie dachowe wykonane z wełny mineralnej lub z drewna. Służą one jako izolacja termiczna i akustyczna dachu. Strzechy mogą być układane na drewnianych konstrukcjach dachowych, a także na płytach gipsowo-kartonowych. Są one bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Papa

Papa asfaltowa to pokrycie dachowe wykonane z asfaltu i włókna szklanego lub z celulozy. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań na pokrycie dachu, jednak jego trwałość i odporność na warunki atmosferyczne jest znacznie niższa niż innych pokryć dachowych

Eternit

Eternit jest to pokrycie dachowe wykonane z cementu i włókna szklanego. Jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne, jednak jego stosowanie jest ograniczone ze względu na to, że składa się z amiantu co uważa się za bardzo niebezpieczny dla zdrowia i środowiska.

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny to pokrycie dachowe wykonane z bitumu i włókna szklanego lub z celulozy. Gont jest układany na dachu w postaci pasów, tworząc efekt falisty. Jest to bardzo trwałe a także odporne na warunki atmosferyczne pokrycie dachowe, a także dobrze izoluje dach termicznie i akustycznie.

Płyty faliste

Płyty faliste to pokrycie dachowe wykonane z tworzywa sztucznego, takiego jak PVC lub polipropylen. Są układane na dachu w postaci pasów, tworząc efekt falisty. Płyty faliste są lekkie, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Płyty ondulowane

Płyty ondulowane to pokrycie dachowe wykonane z tworzywa sztucznego, takiego jak PVC lub polipropylen. Układa się je na dachu w postaci pasów, tworząc efekt falisty lub ondulowanego. Są lekkie, trwałe oraz odporne na warunki atmosferyczne. Płyty ondulowane są nieco bardziej odporne na uszkodzenia niż płyty faliste.

Płyty trapezowe

Płyty trapezowe to pokrycie dachowe wykonane z blachy, które są kształtowane na kształt trapezu. Są układane na dachu w postaci pasów, tworząc efekt falisty. Płyty trapezowe są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i dobrze izolują dach termicznie i akustycznie.

Teflon

Teflon jest to materiał, który jest stosowany jako powłoka na pokrycie dachowe, służy jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, wiatr, a także przed promieniowaniem słonecznym. Teflon jest odporny na działanie wysokiej temperatury, jest łatwy w utrzymaniu czystości, jednak jego zastosowanie jest dość rzadkie, z uwagi na jego cenę.

Materiały zielone (tj. z roślinnością)

Materiały zielone, tj. z roślinnością to pokrycie dachu, które składa się z różnych roślin, takich jak trawa, paprocie, rośliny skalne lub niskie drzewa i krzewy. Służą jako izolacja termiczna i akustyczna dachu, a także jako ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Materiały zielone służą również jako ochrona przed erozją gleby, jak również jako ochrona środowiska.

Panel dachowy z tworzywa sztucznego

Panel dachowy z tworzywa sztucznego to pokrycie dachowe wykonane z tworzywa sztucznego, takiego jak PVC lub polipropylen. Układa się je na dachu jako płaskie panele, tworząc gładką powierzchnię. Są lekkie, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, a także dobrze izolują dach termicznie i akustycznie.

Blacha miedziana

Blacha miedziana to pokrycie dachowe wykonane z blachy miedzianej. Blacha miedziana jest trwała, odporna na korozję i dobrze izoluje termicznie. Jest to cenny materiał dachowy, jednak jego cena jest znacznie wyższa od innych rodzajów blach.

Blacha stalowa

Blacha stalowa to pokrycie dachowe wykonane z blachy stalowej, jest trwała, odporna na korozję, a także dobrze izoluje termicznie. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż blacha miedziana, jednak mniej trwałe.

Tiles(dachówki) z kamienia lub ceramiczne

Dachówki z kamienia lub ceramiczne są pokryciem dachowym wykonanym z kamienia lub ceramiki. Dachówki te są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, a także na ogień. Często jest stosowane jako element dekoracyjny lub elewacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *